Provoňte Vaši domácnost účinně

Znáte ten pocit, když někam vkročíte, ucítíte příjemnou vůni a říkáte si: „Takhle bych chtěl/a, ať to voní i u mě doma!?“ Tak my Vám zde poradíme jak si stejně příjemně svoji domácnost provonět. Věříme totiž, že dokonalý domov je tam, kde se budete cítit příjemně. A toho docílíte jak jinak, než voňavou atmosférou. Když nám totiž něco voní, zlepšuje to naši psychiku, navíc provoněná domácnost působí čistším, uklizenějším a útulnějším dojmem.

Staré babské rady uvádějí, že k provonění domova postačí čerstvé či sušené bylinky a koření, zejména sušená jablka, citrony, pomeranče a hřebíček. Ovšem tyto mají krátkodobé vonné účinky a naopak při nesprávném skladování Vám může sušené ovoce natahovat vlhkost a přitahovat tak hmyz či plísně. Pro dlouhodobou vůni vyzkoušejte například vonný difuzér. Difuzér se skládá z flakonku s vonnou směsí a dřevěných nebo ratanových tyčinek. Když umístíte tyčinky do flakonku, začnou do sebe vůni nasakovat a vypouštět ji do okolí.

Rady jak zacházet s difuzérem:

Vyberte vhodné místo

Vonný difuzér uvítáte zejména tam, kde nemáte přímou možnost větrání a potřebujete tak v místnosti přebít různé pachy nebo je preventivně udržovat voňavé. Ovšem pozor na to, že účinky difuzéru ve zcela uzavřené místnosti bez proudění vzduchu jsou minimální. Naopak v přílišném průvanu může docházet k zrychlené spotřebě náplně. Snažte se tedy dle těchto pokynů volit optimální umístění tam, kde vzduch neproudí příliš často, ale zároveň se nejedná o zcela uzavřený prostor.

Vyberte správný objem

Pokud jste se domnívali, že jeden difuzér Vám vystačí pro celou jednu domácnost, tak Vás musíme vyvést z omylu. Zpravidla se dává jedna lahvička na jednu místnost, přičemž optimálně platí, že výkonnost výrobku je 70 ml na prostor o velikosti 10 m2.

Tyčinky otáčejte

Tyčinky z dřevěných materiálů nejprve tekutinu nasáknou a pak ji vypouštějí do okolního prostoru. Ze začátku Vám tak zmizí část tekutiny rychle, poté se ale spotřeba ustálí a zpomalí. Po čase Vám může připadat, že již vůni skoro necítíte. Pro obnovení vůně či zvýšení její intenzity tedy tyčinkami pravidelně otáčejte, nebo je zcela vyměňte za nové. Při častém měnění však může docházet k nadměrné spotřebě vůně.

Při dodržení těchto rad Vám vůně vydrží cca jeden měsíc. Difuzér si můžete vybrat zde.

 vonný difuzér tyčinky

Další oblíbenou variantou je použití aroma lamp. Nejčastějším známým použitím aroma lampy je nakapání vody a esenciálního oleje do vrchní části. Ve spodní části zapálíte čajovou svíčku a odpařováním vůně proniká do místnosti. Ovšem moderním způsobem se stává použití vonných vosků. Po jejich vyzkoušení tento druh doporučujeme. Výhodou vonných vosků oproti esenciálním olejům je jejich dlouhá výdrž. Pro představu při pálení 2-3x týdně Vám jedno balení se 6 kousky vydrží zhruba 2 měsíce. Možná se Vám někdy stalo, že jste používali k provonění bytu aroma lampu s vodou a vonným olejíčkem, zapomněli jste uhlídat hladinu a po odpaření Vám na aroma lampě zůstaly přiškvařené zbytky nebo dokonce pukla. To se při použití vonných vosků stát nemůže! Vosk se totiž rozpustí, ale oproti vodě se neodpařuje, odpařuje se pouze vonná esence. Údržba je však o trochu náročnější. Pokud jste se tedy doposud báli tento způsob vyzkoušet, nebojte se. Provedeme Vás nyní jednotlivými kroky a jistě si i tento způsob zamilujete.

Jak tedy vonný vosk používat?

Vosk umístěte do plnící nádoby aroma lampy a zapalte čajovou svíčku. Po několika minutách se vosk rozpustí a vypouští vonnou esenci do vzduchu. Oproti éterickým olejům ale vosk z bezpečnostních důvodů nesmí přijít do styku s vodou, jinak může začít prskat do okolí. Po sfouknutí svíčky vosk opět zatuhne a vy ho můžete později opakovaně zapálit a používat. Velmi oblíbené je také kombinování jednotlivých vůní, takže si můžete vytvořit zcela unikátní, vlastní kombinace dokonale vyhovující Vašim preferencím.

Jak poznáte, že je čas na výměnu vosku?

Jednoduše, jelikož se vonná esence z oleje postupně vypaří, přestane Vám vosk při pálení vonět. Posledním krokem se tedy stává vyloupnutí vosku z aroma lampy.

Jak vonný vosk z aroma lampy vyjmout?

Nikdy na vosk nesahejte, dokud je ještě tekutý a horký. Vždy jej nechte úplně vychladnout. Poté existuje více variant:

  • Umístěte aroma lampu na chvíli do mrazáku, poté Vám půjde vosk snadno i rukou vyjmout.
  • Aroma lampu pouze na krátkou chvíli zahřejte, a poté vosk vyloupněte.
  • Použijte špejli a vosk z nádobky vytlačte. Tento pokus však není vždy úspěšný, vhodnější je rovnou přistoupit ke kroku 1 nebo 2.

Na závěr nádobu aroma lampy vytřete suchým či vlhkým hadříkem. Nový vosk však vždy pokládejte až do suché nádobky.

Prohlédněte si naši nabídku aromalamp a vosků.

 Aroma lampa a vonné vosky

Mimo tyto typy jak provonět celou domácnost, Vám přinášíme také rady k osvěžení šatníku. Voňavá mýdla zná asi každý. Položíte mýdlo do šuplíku či na poličku ve skříni a prádlo díky tomu zůstane svěží. Zkoušeli jste však už také vonný jíl? Tato vychytávka je většinou v balení po více menších kusech a jejich účinek je srovnatelný, ne-li intenzivnější oproti mýdlům. Jíl sám o sobě nevoní, buď je naparfémovaný, nebo jej navoníte vlastní vůní, v čemž spatřujeme jeho velkou výhodu. Vonný jíl nemusí sloužit nutně pouze k provonění šatníku. Můžete ho také pověsit na zeď nebo umístit kamkoliv na povrch a podobně jako difuzér bude vonět do prostoru. Vhodné je také použití k provonění interiérů automobilů. Jíl tedy položte na požadované místo nebo plochu, a kdykoliv se Vám bude zdát, že se vůně vytrácí, pošplíchejte ho svoji voňavkou pro její obnovení.

Máme pro Vás připravený široký výběr vonných jílů. Vaši oblíbenou vůni vyberete zde.

 Vonný jíl

Rádi bychom Vám také poradili pár typů, jaké přizpůsobit výběr vůně podle Vaší aktuální nálady. Potřebujete povzbudit? Pak vybírejte citrusové vůně, např. grepy, pomeranče, citrónovou trávu, neroli. Tyto kyselé vůně vysílají do mozku nabuzující signály. Nebo můžete také mozkové buňky ošálit kávovou kofeinovou povzbuzující vůní. Tyto varianty tedy vybírejte zejména do kanceláří.

Potřebujete se zbavit stresu? Pak volte levanduli, která já pro boj proti stresu známá. Nebo zapátrejte po skořicových hřejivých vůních. Ty prohřejí Vaši mysl a odbourají negativní pocity.

Pro dobití energie a pozitivní nálady zapátrejte do sladkých ovocných řad. Dokonalé jsou letní vůně, jako např. jahodová, malinová, ostružinová nebo jablíčková, anebo sladké výrazné květinové vůně.

Květinové jemné vůně, jako jsou např. šeřík, lilie, růže, jasmín a jiné nebo jejich kombinace, si nechte pro romantické chvilky. Květinové svěží vůně vnáší do mysli příjemné myšlenky a umocňují romantickou atmosféru. A myslíte-li rovnou na svůdné chvilky, volte vanilku. Vanilka je totiž známé afrodiziakum.

Připravili jsme pro Vás širokou nabídku možností, jak si jednoduše a efektivně provonět domácnost. Na vše, se můžete podívat zde.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení